if you want to remove an article from website contact us from top.

    ajit kaur bought a 50 kg sack of sugar for rs 1750, but as sugar prices fell she had to sell it at rs 32 per kg. how much loss did she incur?

    Mohammed

    Guys, does anyone know the answer?

    get ajit kaur bought a 50 kg sack of sugar for rs 1750, but as sugar prices fell she had to sell it at rs 32 per kg. how much loss did she incur? from screen.

    Ajit Kaur bought a 50 kg sack of sugar for Rs. 1750 , but as sugar prices fell he had to sell it at Rs. 32 per kg. How much loss did he incur?

    Click here👆to get an answer to your question ✍️ Ajit Kaur bought a 50 kg sack of sugar for Rs. 1750 , but as sugar prices fell he had to sell it at Rs. 32 per kg. How much loss did he incur?

    Question

    Ajit Kaur bought a 50 kg sack of sugar for Rs.1750, but as sugar prices fell he had to sell it at Rs.32 per kg. How much loss did he incur?

    Medium Open in App Solution Verified by Toppr

    50kg of sugar = Rs 1750

    she selled it for Rs 32 due to prices fell down

    So

    Total price becomes=selling price=32×50=1600

    cost price =Rs.1750

    Loss=1750−1600= Rs 150

    Therefore he had a loss of Rs 150

    Was this answer helpful?

    148 5

    स्रोत : www.toppr.com

    Ajit Kaur bought a 50 kg sack of sugar for Rs 1750 , but as sugar prices fell she had to sell it at Rs 32 per kg. How much loss did she incur?

    Ajit Kaur bought a 50 kg sack of sugar for Rs 1750 , but as sugar prices fell she had to sell it at Rs 32 per kg. How much loss did she incur?

    Question

    Ajit Kaur bought a 50 kg sack of sugar for Rs 1750, but as sugar prices fell she had to sell it at Rs 32 per kg. How much loss did she incur?

    Open in App Solution

    Cost price of 50 kg of sugar = Rs 1750

    Selling price of 1 kg of sugar = Rs 32

    ∴ Selling price of 50 kg of sugar = 50 × 32 = Rs 1600

    Since selling price is less than cost price, so there is a loss.

    Loss = Cost Price − Selling Price

    = 1750 − 1600 = Rs 150

    ∴ Ajit Kaur incurred a loss of Rs 150 in this transaction.

    Suggest Corrections 6

    SIMILAR QUESTIONS

    Q. I bought

    80 kg of sugar for R s . 88

    and was obliged to sell it at loss of as much money as I received for

    20

    kg. At which price did I buy the sugar?

    Q. Kiran buys 1 kg iron for Rs 12, but sells it for Rs 14.How much does she earn if she sells 32 kg of iron ?Q. A man bought

    542 kg of sugar for Rs. 7560.90

    and sold it so as to gain

    20

    %. The selling price per kilogram of sugar is:

    Q. Emmy bought 23 Kg sugar to make sweets for children of a orphanage. If the sugar costs

    $ 1.48

    per Kg then how much money did she spend on buying sugar?

    Q. • Kiran bought 1 kg plastic for Rs 10, but sold 1 kg plastic for Rs 12. How much money does she earn on selling 1 kg plastic? Rs _______

    So, how much money does she earn for 63 kg? Rs _______

    View More

    स्रोत : byjus.com

    Ajit Kaur Bought a 50 Kg Sack of Sugar for Rs 1750, but as Sugar Prices Fell She Had to Sell It at Rs 32 per Kg. How Much Loss Did She Incur?

    Ajit Kaur Bought a 50 Kg Sack of Sugar for Rs 1750, but as Sugar Prices Fell She Had to Sell It at Rs 32 per Kg. How Much Loss Did She Incur?

    Advertisement Remove all ads Sum

    Ajit Kaur bought a 50 kg sack of sugar for Rs 1750, but as sugar prices fell she had to sell it at Rs 32 per kg. How much loss did she incur?

    Advertisement Remove all ads

    SOLUTION

    Cost price of 50 kg of sugar = Rs 1750

    Selling price of 1 kg of sugar = Rs 32

    ∴ Selling price of 50 kg of sugar = 50 × 32 = Rs 1600

    Since selling price is less than cost price, so there is a loss.

    Loss = Cost Price − Selling Price

    = 1750 − 1600 = Rs 150

    ∴ Ajit Kaur incurred a loss of Rs 150 in this transaction.

    Concept: Concepts of Cost Price, Selling Price, Total Cost Price, and Profit and Loss, Discount, Overhead Expenses and GST

    Is there an error in this question or solution?

    Advertisement Remove all ads

    Chapter 13: Profit – Loss - Practice Set 32 [Page 69]

    Q 3 Q 2 Q 4

    APPEARS IN

    Balbharati Mathematics 6th Standard Maharashtra State Board

    Chapter 13 Profit – Loss

    Practice Set 32 | Q 3 | Page 69

    VIDEO TUTORIALS

    VIEW ALL [1] view

    Video Tutorials For All Subjects

    Concepts of Cost Price, Selling Price, Total Cost Price, and Profit and Loss, Discount, Overhead Expenses and GST

    video tutorial 00:41:14 Advertisement Remove all ads

    स्रोत : www.shaalaa.com

    Do you want to see answer or more ?
    Mohammed 2 month ago
    4

    Guys, does anyone know the answer?

    Click For Answer