if you want to remove an article from website contact us from top.

    the cost of 13 kg of sugar is rs 195 while the cost of 17 kg of rice is rs 544 and the cost of 21 kg of wheat is rs 336. find the total cost of 21 kg of sugar, 26 kg of rice and 19 kg of wheat?

    Mohammed

    Guys, does anyone know the answer?

    get the cost of 13 kg of sugar is rs 195 while the cost of 17 kg of rice is rs 544 and the cost of 21 kg of wheat is rs 336. find the total cost of 21 kg of sugar, 26 kg of rice and 19 kg of wheat? from screen.

    The cost of 13 kg of sugar is Rs. 195 . The cost of 17 kg of rice is Rs. 544 and the cost of 21 kg of wheat is Rs. 336 . What is the total cost of 21 kg of sugar, 26 kg of rice and 19 kg of wheat?

    Click here👆to get an answer to your question ✍️ The cost of 13 kg of sugar is Rs. 195 . The cost of 17 kg of rice is Rs. 544 and the cost of 21 kg of wheat is Rs. 336 . What is the total cost of 21 kg of sugar, 26 kg of rice and 19 kg of wheat?

    Question

    The cost of 13kg of sugar is Rs.195. The cost of 17kg of rice is Rs.544 and the cost of 21kg of wheat is Rs.336. What is the total cost of 21kg of sugar, 26kg of rice and 19kg of wheat?

    A

    Rs 1461

    B

    Rs 1551

    C

    Rs 1671

    D

    None of these

    Medium Open in App

    स्रोत : www.toppr.com

    The cost of 13 kg of sugar is Rs 195, the cost of 17 kg of rice is Rs 544 and the cost of 21 kg of wheat is Rs 336. What is the total cost of 21 kg of sugar, 26 kg of rice and 19 kg of wheat? (a) Rs 1306    (b) Rs 1451    (c) Rs 1500    (d) Rs 1636

    The cost of 13 kg of sugar is Rs 195, the cost of 17 kg of rice is Rs 544 and the cost of 21 kg of wheat is Rs 336. What is the total cost of 21 kg of s

    Home > English > Class 14 > Maths > Chapter > Simplification >

    The cost of 13 kg of sugar ...

    The cost of 13 kg of sugar is Rs 195, the cost of 17 kg of rice is Rs 544 and the cost of 21 kg of wheat is Rs 336. What is the total cost of 21 kg of sugar, 26 kg of rice and 19 kg of wheat? (a) Rs 1306    (b) Rs 1451    (c) Rs 1500    (d) Rs 1636

    Updated On: 27-06-2022

    00 : 12

    UPLOAD PHOTO AND GET THE ANSWER NOW!

    Answer

    Step by step solution by experts to help you in doubt clearance & scoring excellent marks in exams.

    Related Videos

    642918115 0 3.3 K

    The cost of 3 kg rice, 4 kg wheat, 2 sugar is Rs. 130. The cost of 2kg rice, 6kg wheat, one kg sugar is Rs. 130 and the cost of 5kg rice one kg wheat, 2 kg sugar is Rs. 105. Find the cost of each item by using Gauss Jordan method.

    646897551 0 2.2 K 1:57

    The cost of 6 kg rice is equal to the cost of 8 kg wheat. If the cost of wheat is Rs 6 per kg, then the cost of 1 kg rice is

    647080185 0 6.5 K 7:43

    Find the cost of sugar and wheat per kg., if the cost of 7kg. Of sugar and 3 kg, of wheat is Rs. 210. cost of 7kg. wheat and 3 kg, of sugar is Rs. 160. (Use determinants).

    646929083 0 8.4 K 2:50

    In what ratio wheat costing Rs. 17/kg be mixed with another wheat costing Rs. 12/kg to get a mixture costing Rs. 13.5/ kg?

    172116269 0 1.9 K 7:23

    The cost of 4kg onion, 3 kg wheat and 2kg rise in Rs. 60. The cost of 2kg onion, 4 kg wheat and 6 kg rice in Rs.90. The cost of 6kg onion, 2kg wheat and 3 kg rice is Rs.70. Find cost of each item per kg by matrix method.

    646929085 0 7.1 K 1:18

    In what ratio rice coating Rs. 14/ kg mixed with another rice costing Rs. 11/kg to get the mixture costing Rs. 11.6/kg?

    Show More Comments

    Add a public comment...

    Follow Us:

    Popular Chapters by Class:

    Class 6 Algebra

    Basic Geometrical Ideas

    Data Handling Decimals Fractions Class 7

    Algebraic Expressions

    Comparing Quantities

    Congruence of Triangles

    Data Handling

    Exponents and Powers

    Class 8

    Algebraic Expressions and Identities

    Comparing Quantities

    Cubes and Cube Roots

    Data Handling

    Direct and Inverse Proportions

    Class 9

    Areas of Parallelograms and Triangles

    Circles Coordinate Geometry Herons Formula

    Introduction to Euclids Geometry

    Class 10

    Areas Related to Circles

    Arithmetic Progressions

    Circles Coordinate Geometry

    Introduction to Trigonometry

    Class 11 Binomial Theorem

    Complex Numbers and Quadratic Equations

    Conic Sections

    Introduction to Three Dimensional Geometry

    Limits and Derivatives

    Class 12

    Application of Derivatives

    Application of Integrals

    Continuity and Differentiability

    Determinants

    Differential Equations

    Privacy Policy

    Terms And Conditions

    Disclosure Policy Contact Us

    स्रोत : www.doubtnut.com

    The cost of 13 kg of sugar is Rs 195 while the cost of 17 kg of rice is Rs 544 and the cost of 21 kg of wheat is Rs 336. Can you find the total cost of 21 kg of sugar, 26 kg of rice and 19 kg of wheat?

    Answer (1 of 4): 1.Cost of 13kg sugar = 195 Rs Cost of 1kg sugar = 195/13 = 15 Rs So to find 21kg sugar = 15×21 = 315 Rs 2. Cost of 17kg rice = Rs 544 Cost of 1kg rice = 544/17= 32Rs Cost of 26 kg of rice = 32×17 = 832 Rs 3. Cost of 21 kg wheat = 336 Rs. Cost of 1 kg wheat = 336/21 = 16 Rs...

    The cost of 13 kg of sugar is Rs 195 while the cost of 17 kg of rice is Rs 544 and the cost of 21 kg of wheat is Rs 336. Can you find the total cost of 21 kg of sugar, 26 kg of rice and 19 kg of wheat?

    Ad by Amazon Web Services (AWS)

    Store and protect your data. Get started for free.

    Reliable & secure cloud storage: scale on demand so you have the storage you need, when you need it.

    Sort Hardik Raina

    B.E. in Information Technology, Government College of Engineering, Aurangabad (Graduated 2015)3y

    21kg sugar = (195/13)*21 =₹315 (1kg of sugar= 195/13 i.e ₹15)

    26kg of rice= (544/17)*26= ₹832(1kg of rice=544/17 i.e ₹32)

    19kg of wheat= (366/21)*19=₹331.14(1kg of wheat= 366/21 i.e ₹17.42 )

    Any doubt please comment

    :) Related questions

    10 kg of potatoes cost $4.50. How much will 50 kg of potatoes cost at this rate?

    If chicken costs Rs. 250 per kg, what is the cost of 750 grams?

    What is the breakdown cost of Rs 50? I am paying for 1 kg of rice.

    The total cost of 2 kg 0 rice and 7 kg 0 wheat is Rs 128. If the cost of 1 kg of wheat is Rs 12, then what will be the cost of 1 kg of rice?

    If 15 kg rice cost Rs 160, then what will be the cost of 12 kg rice?

    Akash Tiwari

    Former NothingAuthor has 118 answers and 55.8K answer views3y

    1.Cost of 13kg sugar = 195 Rs

    Cost of 1kg sugar = 195/13 = 15 Rs

    So to find 21kg sugar = 15×21 = 315 Rs

    2. Cost of 17kg rice = Rs 544

    Cost of 1kg rice = 544/17= 32Rs

    Cost of 26 kg of rice = 32×17 = 832 Rs

    3. Cost of 21 kg wheat = 336 Rs.

    Cost of 1 kg wheat = 336/21 = 16 Rs

    So cost of 19 kg wheat will be = 19×16 = 304 Rs

    Hope you will understand.

    Sponsored by Aspose

    What is the Aspose.Diagram for the .NET library?

    Easy to use and reliable API capable of generating, editing, manipulating Visio diagrams and more.

    Abhishek Dubey Former Student3y Cost of 1 kg sugar =195/13=15

    Total cost of 21 kg sugar =15×21=315

    Cost of 1 kg rice =544/17=32

    Total cost of 26 kg rice = 26×32=832

    Cost of 1 kg wheat =336/21=16

    Total cost for 19 kg wheat=19×16=304

    the total cost of 21 kg of sugar, 26 kg of rice and 19 kg of wheat is = 315+832+304=1451 rs

    HsBadarinath

    Ph.D. in Civil Engineering. Maths keeps one mentally active.Author has 56.3K answers and 35.1M answer views2y

    Simple: The total cost of 21 kg sugar, 26 kg rice and 19 kg wheat

    = Rs.[195*21/13 + 544*26/17 +336*19/21]

    = Rs.[315 + 832 + 304]

    = Rs.1451. Answer. Ricky Tack

    Freelance Writer, Polymath and Anti-Communist.Author has 29.5K answers and 35.6M answer viewsNov 14

    Related

    If 1 kg of rice costs $70, how much will 1,000 kg cost?

    What discount do you get for a bulk purchase?

    Sponsored by USAFIS

    This is the best time to apply for the Green Card DV Lottery!

    Get a chance to win and apply today! America is waiting for you with many amazing opportunities.

    Sana Salim

    Lives in Noida, Uttar Pradesh, India (2016–present)1y

    Related

    What kilograms of sugar costing Rs. 40 per kg must be mixed with 20 kg of sugar that costs Rs. 30 per kg so that there may be a gain of 10% by selling the mixture at Rs. 35 per kg?

    Hey !!!

    So answer is 4.4 bar kg or 40/9 kg

    Hope it helps

    Stay curious and keep asking questions,

    Bye !!! Have a nice day!!! Rohan Dixit

    Maths Teacher (2015–present)Author has 560 answers and 826.1K answer views2y

    Related

    How many kilograms of sugar costing Rs. 9 per kg must be mixed with 27 kg of sugar costing Rs. 7 per Kg so that there may be a gain of 10 % by selling the mixture at Rs. 9.24 per Kg?

    Hi

    I think the best approach these questions is by using the Rule of Alligation.

    Here, the selling price per kg. is Rs. 9.24 at 10% profit.

    If the cost per kg is Rs’a’, then we can say that : a + 10% of a = 9.24

    OR 1.1 a = 9.24

    OR a = Rs. 8.4 per kg.

    Using alligation rule,

    Ratio of 7 rs per kg to 9 rs per kg sugar => 0.6 : 1.4

    = 3 : 7

    Now, in the question Quantity of Rs.7 per kg sugar = 27.

    So 3 corresponds to 27,

    then 7 corresponds to ?

    ? => (27*7)/3 = 63 kg.

    Hope this helps! :)

    Sponsored by Healthy Back

    5 worst foods for arthritis and joint pain.

    Avoid these foods if you have arthritis or joint pain.

    Easylearningindia

    Educational Website at Easylearningindia (2020–present)1y

    Related

    9 kg of rice cost as much as 4 kg of sugar, 14 kg of sugar cost as much as 1.5 kg of tea, 2 kg of tea as much as 5 kg of coffee. What is the cost 11 kg of coffee, if 2.5 kg ofrice cost ₹ 12.5?

    Let Coffee = C Tea = T Sugar = S Rice = R

    As per conditions given in the question

    Condition 1 :-

    स्रोत : www.quora.com

    Do you want to see answer or more ?
    Mohammed 2 month ago
    4

    Guys, does anyone know the answer?

    Click For Answer